Strona główna Lifestyle Jesień w Tatrach
  • Załóż swoje konto!

wKilkuZdaniach.pl - wiadomości ze świata techniki, polityki i życia codziennego

Jesień w Tatrach

Email Drukuj PDF
Kasprowy Wierch

Latem Tatry nieco odstraszają zmienną pogodą i groźnymi burzami. Obcujący z górami ludzie wiedzą doskonale, że najlepszą porą na wyprawy są wiosna i jesień. Oprócz pozytywnych aspektów wynikających ze stabilnej aury są też i inne, np mniejsza ilość turystów na szlakach, czy tańsze noclegi w podtatrzańskich miejscowościach.

Postaramy się w cyklu artykułów przybliżyć kilka szlaków wartych przejścia, o różnym stopniu trudności. Zaczniemy dzisiaj od Kasprowego Wierchu.

Kasprowy Wierch najłatwiej zdobyć wjeżdżając tam wagonikiem kolejki, która od lat jest już symbolem tego rejonu. Oczywiście lepiej smakuje zwycięstwo wypracowane własnymi siłami więc początkującym polecamy wejście zielonym szlakiem z Kuźnic. Najlepiej zacząć przy dolnej stacji kolejki. Po około godzinie docieramy do stacji pośredniej. Stamtąd już tylko 2 godziny do szczytu.

Niech nie zwiedzie Was pogoda - często zdarza się, że kolejka jest nieczynna z powodu silnego wiatru. Dla będących na dole turystów jest to dziwne, ponieważ w dolinie tego wiatru po prostu nie czuć i nie widać. Jednak jeśli ktoś choć raz zdobywał jakikolwiek szczyt, ten wie że na nieosłoniętych terenach, powyżej linii drzew, wiatr może być bardzo silny, a w szczególnych przypadkach potrafi wręcz przewracać dorosłą osobę. Łatwo sobie wyobrazić, co groziłoby turystom w wagoniku zawieszonym na linach w taką pogodę.

Zdobycie szczytu ze względu na łatwość podejścia jest samą przyjemnością. Trasa jest dobrze przygotowana i na żadnym jej odcinku nie ma konieczności korzystania z dodatkowych pomocy, jak łańcuchy czy haki. Trud podejścia wynagradzają piękne widoku na Giewont i Kopę Kondracką.

Na szczycie czeka nas rozległy wierzchołek, a na nim obserwatorium meteorologiczne, które jest jednocześnie najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Z drugiej strony znajduje się stacja kolejki, a z obydwu stoki narciarskie spadające stromo w dół.

Jeśli mamy jeszcze zapas sił, to Kasprowy stanowi doskonałą bazę wypadową w wyższe jeszcze góry, np na Świnicę. Dla mniej doświadczonych są Czerwone Wierchy.

My proponujemy stosunkowo łatwe jeszcze podejście pod Beskid, a następnie zejście w kierunku schroniska Murowaniec. Piękne widoku na stawy oraz Tatry Wysokie po prawej ręce zapierają dech w piersiach. Około 1h zajmie nam też dodatkowe podejście pod Czarny Staw Gąsienicowy.

Po posiłku w schronisku zejście do Kuźnic to już tylko formalność, ale i tu warto przysiąść i napajać się widokiem. Trasa jest pod tym względem wyjątkowo urokliwa.

Podczas każdej wyprawy w góry należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych turystów. Koniecznie zabierzmy ze sobą podstawowe leki oraz zapas jedzenia i picia. Wzmożony wysiłek sprawi, że będziemy go potrzebowali znacznie więcej niż zazwyczaj. Ciepłe ciuchy to także podstawa, nawet jeśli niebo jest czyste i w momencie wyjścia świeci piękne słońce.

Przed wyjściem nawet na pozornie łatwy szlak warto zostawić komuś informację o naszych planach. Nawet przesłanie komuś takiej wiadomości smsem może okazać się później zbawienne.

W góry koniecznie zabieramy telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią. Teraz może się to wydawać błahostką, jednak często o tym ważnym elemencie turyści zapominają.

 

Komentarze  

 
0 #1 Górołaz po Tatrach 2013-09-22 19:55
Jesienią w Tatrach jest znacznie mniej turystów, przez co wędrówki są o wiele przyjemniejsze. Byle tylko ciągle nie lało i była widoczność.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama - AdSense

Edge Of Tomorrow Official Trailer

Co w sporcie piszczy?

Finał Ligi Mistrzów

Już 6 czerwca 2015 w Berlinie rozegrany zostanie Finał Ligi Mistrzów.

Większość z nas obstawiała finał Real - Barcelona, jednak jak się okazało piłkarze Ancelottiego w dwumeczu okazali się gorsi od piłkarzy z Turynu i to Juventus zamiast klubu z Madrytu zameldował się w Finale, w którym zmierzy się z Barceloną.

Więcej …

Osób online

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Bądź na bieżąco

feed-image Kanał RSS

Reklama - hosting stron www

iq hosting